Δράσεις για την 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εορτασμού της 10 η Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δράσεις για την ανάδειξη της θεμελιώδους αξίας της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού. Το φετινό σύνθημα “H κίνηση δίνει ζωή” και το σχολείο μας το έκανε πράξη.

Πιο συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκε πεζοπορία 2023 μέτρων ως το γήπεδο του χωριού. Εκεί σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής του σχολείου, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να δοκιμάσουν αθλήματα από άλλες ευρωπαϊκές χώρες και όχι μόνο όπως τοξοβολία, κροκέ (croquet), αντιπτέριση, γνωστή με το διεθνή όρο μπάντμιντον (badminton), Boccia, μπέιζμπολ (baseball).

Οι δράσεις ευαισθητοποίησης γύρω από τα οφέλη της κίνησης και της άσκησης για την υγεία δε θα περιοριστούν. Στο προσεχές μέλλον προγραμματίζονται κοινές δράσεις με όμορα σχολεία και Αθλητικούς Συλλόγους της περιοχής.